وبلاگی برای مهندسان کامپیوتر

اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

بایگانی

فال حافظ

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

شنبه, ۱۰ آبان ۱۳۹۳، ۰۹:۴۱ ب.ظ

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

بطور خلاصه رایانه دستگاهی است که قدرت خارق العاده‌ای برای محاسبه دارد و می‌تواند بوسیله ابزارهای جانبی با محیط بیرون ارتباط برقرار کند. جایگاه کامپیوتر در دنیای امروز همین بس که عصر حاضر عصر کامپیوتر است[نیازمند منبع]. هدف این قسمت معرفی مهندسی کامپیوتر است و از سه بخش تشکیل شده‌است.

اول آنکه که آشنایی با کامپیوتر است، قدری درباره دستگاه کامپیوتر، جایگاه آن در دنیای امروز و روحیات افرادی که با آن کار می‌کنند صحبت خواهد شد. در بخش اول ما به سه سؤال جواب کوتاهی می‌دهیم اول اینکه کامپیوتر چیست؟ دوم اینکه جایگاه کامپیوتر در دنیای امروز کجاست؟ سوم اینکه چه کسانی با کامپیوتر کار می‌کنند؟ اینک به این سؤال پاسخ می‌دهیم که چه کسانی با کامپیوتر کار می‌کنند؟ مسلماً شما دانش‌آموزان، هر رشته‌ای را که برای تحصیل انتخاب کنید با کامپیوتر به عنوان یک کاربرد سرو کار خواهید داشت ولی در این رشته علاوه بر کاربر بودن سازنده سیستم‌های کامپیوتری نیز خواهید بود.

اگر رشته مهندسی کامپیوتر را به عنوان رشته تحصیلی انتخاب می‌کنید باید انسان ماجراجویی باشید و با طبع همیشه در حال پیشرفت این رشته سازگار باشید. رشته ی مهندسی کامپیوتراز جهاتی تفاوت قابل توجهی با سایر رشته های مهندسی دارد.شاید در سایر رشته های مهندسی مانند مکانیک و عمران و ...،صرفاً با مرور و خواندن چند باره ی کتب و جزوات و سایر منابع بتوان معدل بالا کسب نمود و جزء دانشجویان برتر قرار گرفت و شاید در این رشته ها نداشتن تکنیک در طول مدت تحصیل خیلی چشمگیریا دردسرساز نباشد.اما در رشته ی مهندسی کامپیوتر ،گاهی برای یک تک درس 3واحدی بعضاً به ارائه ی 2تا3پروژه ی درسی برنامه نویسی نیازاست.واین موضوعی است که در مورد اکثر دروس تخصصی این رشته مانند برنامه سازی پیشرفته،زبان ماشین و برنامه سازی سیستم،ساختمان داده ها،طراحی الگوریتم ها،اصول طراحی کامپایلر،اصول طراحی پایگاه داده،نظریه زبانها و ماشین هاو... به قطع برقرار است. دانشجویانی که قصد ادامه ی تحصیلات دانشگاهی خود را در این حوزه دارند باید بدانند که داشتن ذهنی خلاق وایده پردازو هوشی بالا برای موفقیت شرط اساسی است. زیرا صرفاً محدود شدن به کتب و جزوات و از برکردن مطالب موفقیت و یا صرفاً معدل بالایی را بدنبال نخواهد داشت.پیشنهاد می شود افرادی که در دست و پنجه نرم کردن با مفاهیم انتزاعی و حضور گاهی طولانی مدت کنار کامپیوتر صبر و حوصله و استعداد کافی را ندارند وارد این حیطه نشوند.چرا که متأسفانه دیده می شود بسیاری از افراد که هنگام انتخاب این رشته توجه کافی را به این مسائل معطوف نداشته اند برای ادامه ی تحصیل به سمت سایر رشته ها می روندو حتی دوران کارشناسی خود را به سختی و با مشقت سپری می کنند.

مطلب مهم دیگر آنکه چون تقریباً تمام کتب و منابع موجود در این رشته به زبان انگلیسی است و این منابع و اطلاعات به سرعت در حال تغییر هستند و امکان سریع ترجمه آنها نیز به فارسی وجود ندارد از این رو تسلط کافی به زبان انگلیسی در این رشته بسیار مهم است. دروس ریاضی و فیزیک نیز همانند دیگر رشته‌های مهندسی در این رشته کاربرد وسیعی دارد.

مهندسی کامپوتر یکی از نیاز امروز بشر است. نیاز هر اجتماعی به مهندسان کامپیوتر کاملاً محسوس است و مهندسی کامپیوتر از عوامل توسعه یک کشور است

درس‌های رشته


ردیف نام درس ردیف نام درس ردیف نام درس ردیف نام درس
۱ ریاضی(۱) ۲ ریاضی(۲) ۳ معادلات دیفرانسیل ۴ آمار و احتمالات مهندسی ۵
۶ زبان تخصصی ۷ اندیشه اسلامی(۱) ۸ اندیشه اسلامی(۲) ۹ آشنایی با منابع اسلامی ۱۰
۱۱ تاریخ اسلام ۱۲ انقلاب اسلامی و ریشه‌های آن ۱۳ اخلاق و تربیت اسلامی ۱۴ کنترل جمعیت و تنظیم خانواده ۱۵
۱۶ فیزیک(۲) ۱۷ آزمایشگاه فیزیک(۱) ۱۸ آزمایشگاه فیزیک(۲) ۱۹ کارگاه عمومی ۲۰
۲۱ مبانی کامپیوتر و برنامه سازی ۲۲ برنامه سازی پیشرفته ۲۳ ساختمانهای گسسته ۲۴ زبان ماشین و برنامه سازی سیستم ۲۵
۲۶ مدارهای الکتریکی(۱) ۲۷ آزمایشگاه مدارهای الکتریکی(۱) ۲۸ مدارهای منطقی ۲۹ آزمایشگاه مدارهای منطقی ۳۰
۳۱ طراحی الگوریتم ها ۳۲ معماری کامپیوتر ۳۳ آزمایشگاه معماری کامپیوتر ۳۴ سیستمهای عامل ۳۵
۳۶ طراحی و پیاده سازی زبانهای برنامه سازی ۳۷ ریزپردازنده(۱) ۳۸ آزمایشگاه ریزپردازنده(۱) ۳۹ مدارهای الکترونیکی ۴۰
۴۱ شبکه‌های کامپیوتری ۴۲ شیوه ارائه مطالب علمی و فنی ۴۳ ذخیره و بازیابی اطلاعات ۴۴ هوش مصنوعی ۴۵
۴۶ مهندسی نرم‌افزار(۱) ۴۷ اصول طراحی پایگاه داده ها ۴۸ مهندسی نرم‌افزار(۲) ۴۹ آزمایشگاه سیستم عامل ۵۰
۵۱ الکترونیک دیجیتال ۵۲ آزمایشگاه الکترونیک دیجیتال ۵۳ مدارهای الکتریکی(۲) ۵۴ سیگنال‌ها و سیستم ها ۵۵
۵۶ انتقال داده ها ۵۷ سیستمهای کنترل خطی ۵۸ آزمایشگاه شبکه‌های کامپیوتری ۵۹ برنامه نویسی همروند ۶۰
۶۱ طراحی مدارهای واسط ۶۲ آزمایشگاه مدارهای واسط ۶۳ مهندسی اینترنت ۶۴ طراحی و پیاده سازی سیستم‌های بی درنگ ۶۵
۶۶ اصول طراحی واسط کاربر ۶۷ برنامه نویسی توصیفی ۶۸ برنامه نویسی همروند ۶۹ گرافیک کامپیوتری(۱) ۷۰
۷۱ سیستمهای خبره ۷۲ گرافیک کامپیوتری(۲) ۷۳ شبیه سازی کامپیوتری ۷۴ معماری سیستم‌های کامپیوتری ۷۵
۷۶ مدارهای منطقی پیشرفته ۷۷ کارآموزی ۷۸ پروژه ۷۹ آزمایشگاه مهندسی نرم‌افزار ۸۰
۸۱ سیستم عامل شبکه ۸۲ طراحی صفحات وب ۸۳ نصب و راه اندازی شبکه ۸۴ مباحث ویژه ۸۵

بازار کار

دانشجویانی که از این رشته فارغ التحصیل می‌شوند و با توجه به نیاز بازار و سفارش‌هایی که از مراکز متنوع و متفاوت کشور دریافت می‌کنند توانایی انجام این کارها را برای امرار معاش و عرضه توانمندی‌های خود برای بهبود و بهره‌وری بالای امور کشور را دارا هستند، برنامه نویسی برای سایت‌ها با توجه به محتوای درخواستی و مکانیزم عمل تست‌های مختلف یک برنامه، ساخت مدارهایی که قادر به ارتباط با کامپیوتر باشند همچنین ساخت ابزارهای جانبی برای کامپیوتر، ساخت مدارهای ساده منطقی، ساخت سخت‌افزارهایی که برای پردازش الگوریتم‌هایی که با کامپیوترهای معمول قابل پیاده سازی نیستند، برنامه نویسی سیستمی طراحی مدارهای مجتمع (IC) طراحی سیستم‌های خبره و سیستم‌های اطلاعاتی، فراهم کردن ساخت نرم‌افزارها برای استفاده در کامپیوتر.[نیازمند منبع]

مهندسی کامپیوتر به عنوان رشته دانشگاهی (ایران)

این رشته در ابتدا تحت پوشش رشته‌ای به نام انفورماتیک و تحت نظر دانشکده‌های ریاضی تدریس می‌شد. هم اکنون این رشته در اکثر دانشگاه‌ها با عنوان مهندسی کامپیوتر و تحت نظر دانشکده فنی (یا مهندسی) ارائه می‌گردد. علاقه‌مندان جهت مشاهده کتابهای رشته مهندسی کامپیوتر می‌توانند به سایت وزارت علوم مراجعه نمایند. گرایش‌های رشته مهندسی کامپیوتر و رده بندی تحصیلی آن در ایران به شرح زیر است:

مقطع گرایش‌ها
کاردانی نرم‌افزار
کارشناسی علوم کامپیوتر
مهندسی نرم‌افزار
مهندسی سخت‌افزار
مهندسی فناوری اطلاعات
کارشناسی ارشد
معماری کامپیوتر
مهندسی نرم‌افزار
هوش مصنوعی
مکاترونیک
الگوریتم‌ها و محاسبات
مهندسی فناوری اطلاعات
شبکه های کامپیوتری
امنیت اطلاعات
تجارت الکترونیک

منابع آزمونی

منابع کنکور برای ورود به کارشناسی ارشد
ردیف درس ضریب گرایش ۱ ضریب گرایش ۲ ضریب گرایش ۳ ضریب گرایش ۴
۱ زبان عمومی و تخصصی ۱ ۱ ۱ ۱
۲ ریاضیات(ریاضی مهندسی، آمارواحتمالات، محاسبات عددی، ساختمان‌های گسسته) ۲ ۲ ۲ ۲
۳ دروس تخصصی مشترک بین زیر گروه ها

(ساختمان داده‌ها، نظریهٔ زبان‌ها و ماشین‌ها، مدارهای منطقی، معماری کامپیوتر، سیستم‌عامل)

۴ ۴ ۴ ۴
۴ دروس تخصصی هوش مصنوعی: (مدارهای الکتریکی، طراحی الگوریتم‌ها، هوش مصنوعی) ۴ ۰ ۰ ۰
۵ دروس تخصصی معماری کامپیوتر:(مدارهای الکتریکی، VLSI، الکترونیک دیجیتال، انتقال داده) ۰ ۴ ۰ ۰
۶ دروس تخصصی نرم‌افزار:(کامپایلر، زبان‌های برنامه سازی، طراحی الگوریتم، پایگاه داده) ۰ ۰ ۴ ۳

که گرایش‌ها به صورت زیر است:

  • گرایش ۱: هوش مصنوعی
  • گرایش ۲: معماری کامپیوتر
  • گرایش ۳: نرم‌افزار
  • گرایش ۴: الگوریتم و محاسبات
منابع کنکور برای ورود به مقطع دکترا
رشته دروس آزمونی عمومی دروس آزمونی اختصاصی
مهندسی نرم‌افزار ۱-پایگاه داده ۲- نظریهٔ زبان‌ها و ماشین‌ها ۳- ساختمان داده‌ها ۴- طراحی الگوریتم‌ها ۵- کامپایلر ۶- طراحی وپیاده سازی زبان‌های برنامه سازی۷- سیستم‌عامل(۴۰%) ۱- سیستم‌عامل پیشرفته ۲- پایگاه دادهٔ پیشرفته۳- الگوریتم‌های موازی (۶۰%)
مهندسی معماری رایانه ۱- معماری کامپیوتر۲- الکترونیک دیجیتال۳- انتقال داده ها۴- شبکه‌های کامپیوتری۵- سیستم‌عامل ۶- VLSI(۴۰%) ۱- معماری کامپیوتر پیشرفته ۲- شبکه‌های کامپیوتری پیشرفته۳- مدل سازی سخت‌افزار و متدهای طراحی آن (۶۰%)
مهندسی هوش مصنوعی ۱- مدار منطقی ۲- نظریهٔ زبان‌ها و ماشین ۳- ساختمان داده ۴- طراحی الگوریتمها ۵- هوش مصنوعی ۶-سیگنال‌ها وسیستم ها(۴۰%) مواد امتحان اختصاصی: ۱- سیستم‌های خبره(۵۰%) و منطق فازی (۵۰%)۲- شناسایی آماری الگو ۳- شبکه‌های عصبی ۴- پردازش تکاملی ۵- یکی از دروس پردازش و شناسایی گفتار، تصویر پردازی رقمی(۶۰%)

نظرات (۱)

Tant d’avis différents sur la déformation d’une image : focale, ouverture, distance appareil sujet, chacun fait ses tests et adopte la technique qui lui convient. Selon mes bons souvenirs de mes années d&outur;éqsdes en photographie c’est bien le 135mm en 24×36 qui vous fournira une image non déformée. Ce n’est qu’une info à chacun de faire comme il l’entend.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی